Korona maratonów Ziemi

Bieganie na przestrzeni ostatnich 40 lat stało się bardzo popularne, a za nim podążyła turystyka biegowa. Podczas wyjazdów wakacyjnych w kraju i zagranicą, a nawet weekendowych poza miasto, chętnie bierzemy udziału w rozgrywającym się w okolicy biegu.

Czasami taki bieg jest traktowany stricte towarzysko, czasami, w zależności od trasy, którą oferuje jako wyzwanie lub okazję do zrobienia życiówki.

 

Chęć usystematyzowania takich wyzwań w Polsce podjął się organizator Cracovii Maratonu powołując do życia odznakę „Korona Maratonów Polskich” – aby uzyskać tytuł zdobywcy Korony Maratonów Polskich, należy ukończyć pięć maratonów: Maraton w Dębnie, Cracovia Maraton, Wrocław Maraton, Maraton Warszawski, Poznań Maraton – w ciągu 24 miesięcy, licząc od daty pierwszego ukończonego maratonu. Do dzisiaj odznakę zdobyło około 2000 osób.

Wyjazdy zagraniczne biegacze amatorzy także łączą z imprezami biegowymi. Przeglądając pismo organizacji AIMS „Distance Running” możemy znaleźć na 100 stronach reklamy maratonów i innych biegów, każdy tu znajdzie coś dla siebie.

W 1995 roku odbył się pierwszy maraton na Antarktydzie i od tego czasu możliwe stało się przebiegnięcie maratonu na każdym z siedmiu kontynentów, nazwane Koroną Maratonów Ziemi. Do dziś około 530 biegaczy z całego świata ukończyło to wyzwanie w tym 17 Polaków (13 mężczyzn i 4 Polki). Od 2003 możliwe jest także zdobycie korony półmaratonów ziemi.

Żeby oficjalnie móc się pochwalić koroną maratonów ziemi należy ukończyć bieg na pełnym dystansie maratonu na każdym kontynencie. W celu uniknięcia kontrowersji można sprawdzić na mapie świata przypisanie poszczególnych rejonów geograficznych do kontynentów.

Do korony nie są przypisane żadne konkretnie wyznaczone zawody. Oznacza to, że można ją zdobyć startując w Tokio lub Jerozolimie, a obydwa maratony pozwalają na zaliczenie kontynentu azjatyckiego. Również nie jest określony czas w jakim należy ukończyć wszystkie 7 maratonów. Chociaż można próbować zrobić to w tydzień biorąc udział w projekcie World Marathon Challenge: 7 maratonów na 7 kontynentach w 7 dni.

Należy wspomnieć tutaj o Marathon Grand Slam, którego zdobycie wiąże się dodatkowo z przebiegnięciem maratonu na Północnym Biegunie.

Do dzisiaj 17 Polaków zdobyło Koronę Maratonów Ziemi, kim są i co nimi kierowało ? Odpowiedzi na te pytania możecie znaleźć tutaj.

Potwierdzenie zdobycia korony

Żeby oficjalnie potwierdzić zdobycie Korony Maratonów Ziemi należy udokumentować ukończenie maratonu za pomocą certyfikatu ukończenia lub linka do oficjalnej strony z wynikami. Obecnie funkcjonują trzy niezależne kluby zrzeszające maratończyków: The 7 Continents Marathon Club, The 7 Continents Club oraz The Official 7 Continents Marathon Club.

Piotr Rupik

Piotr Rupik

Autor strony, maratończyk amator